Prezentace peer mediátorů na Open Gate School

Již minulým rokem naše Varnsdorfské Gymnázium navštívila usměvavá a sympatická paní Adamová. Dominika Adamová zastává roli učitelky, školní poradkyně a terapeutky na mezinárodní škole Open Gate. Její práce je nedocenitelná, jelikož, jak jsme se později samy přesvědčily, spravuje a organizuje mnohé školní akce, a hlavně vdechuje studentskému životu v Babicích nesmírný pocit pohody. Paní Dominika nás nadšeně a se zájmem oslovila, zda li bychom přijaly pozvání na Open Gate a představily zdejším vyučujícím projekt mediace. Vybrala si právě skupinku nás – varnsdorfských studentek, protože na našem gymnáziu se vrstevnická mediace úspěšně uchytila.

Samotná Praha nám byla dobře známá. Zvládly jsme se samostatně občerstvit, a dokonce včas dostavit na vlakové nádraží. Setkání s paní Dominikou proběhlo v Říčanech. Plány na zítřejší den jsme si vzájemně představily u společné večeře v téměř kouzelné zahrádce v jedné z restaurací. Po večeři Dominika obsadila místo za volantem svého vozu a stala se tak soukromým šoférem. Příjemně naladěny jsme se vydaly směr Praha Babice. Okolí Babic překvapilo venkovskou skromností. Některá z nás již cestou vyzvídala, co kampus vlastně nabízí a formovala svá očekávání. Okamžik pravdy nastal za průjezdovou branou, kde se prostíralo převeliké zázemí tvořené parkem a stavbami rozmanité účelnosti skrývající se pod rouškou noci. Všechny jsme vnímaly vzácnost ticha, které převládalo na jinak živelném místě. Cestou míjejíc budovy Dominika představovala divadlo, knihovnu, jídelnu, i koňské stáje. Natěšeny jsme doufaly, že bude možnost si areál prohlédnout též za denního světla, možná i projít.

Dále proběhlo jen stmelování členů naší holčičí skupiny povídáním si na pokoji studentské koleje. Usnuly jsme s vírou, že zítřejšího dne nezklameme.

Probuzení časně ráno nepřipomínalo poněkud uspěchaný školní rok, nýbrž čas, kdy úprava a společenský šat připadl prvnímu místu priorit. V prostorách divadla nás úsměvem přivítaly rozmanité tváře mladších i starších učitelů. S holkami jsme se shodly, že každý z kantorů vyzařuje prazvláštní energií jedinečnosti. Jak osobnosti pocházející z různých krajin světa, tak i rodilí Češi, všichni připraveni se dozvědět nové informace a otevřeni novým poznatkům. Akci, jsme díky skvělému publiku, pojaly velmi uvolněně a vytvořily přátelské prostředí. Společnou diskuzi jsme postavily hlavně na vlastní zkušenosti s praktikovanou vrstevnickou mediací ve školním kolektivu. V přátelském prostředí byl výstup velmi příjemnou záležitostí.

Jelikož jsem zvídavé děvče, při prohlídce vnitřních prostor školy, mi neušlo pár zajímavostí, které mě překvapily či zaujaly. Můj obdiv patřil školním uniformám, jež bývají na prestižních školách obvykle využívány k zrovnoprávnění studentů z různých společenských vrstev. Nošení uniforem není již jen záležitostí formality, nýbrž slouží i k efektivitě práce. Tato formalita minimalizuje též úsilí studentů využité k rozhodování. Studenti neztrácejí energii rozhodováním o své róbě a využívají ji ke smysluplnějšímu jednání při studiu. Vzhledem k náročnosti studia volbu uniforem uznávám za potřebnou.

Budova, která plně získala mou pozornost, byla nazvána poradenské centrum. Místnosti působily velmi útulně. Podle slov paní Dominiky studenti využívají centrum pro chvilky meditace a tichého odpočinku. Dále mají studenti možnost poradit se se svým time managmentem, či požádat terapeuta o pomoc k řešení osobních problémů. Učitelský personál Open Gate si zakládá na psychickém zdraví studentů, poněvadž jej vnímá jako důležitý prvek ke konečné spokojenosti. Celková detabuizace psychického zdraví mě okouzlila, myslím, že skrze roli mediátorů můžeme též předcházet mnohým trápením našich spolužáků. Vnímám široké spektrum náplně skrývající se za oslovením mediátor.

Open Gate School díky nadaci The Kellner Family Foundation nabízí stipendia mladým studentům z nižších sociálních vrstev, nebo studentům s nadprůměrnými akademickými znalostmi. Těší mě, že mají tak šanci na kvalitní vzdělání mladiství pocházející z nepříznivých podmínek pro osobní rozvoj.

Líbil se mi také kolektiv učitelů. I jejich uvolněné nastavení mysli výrazně přispělo k pocitu, jež ve mně i po odjezdu z Babic pozůstal. Duch inspirace a touha poznávat sebe i svět.

Mgr. Radka Holubářová

Publikováno: 07.09.2020