Cítit se jako tekuté zlato

Cítit se jako tekuté zlato

Krása je hrůzná. Krása je teror. Krása je iluze, jež nás nutí konat věci, kterých bychom za bdělého stavu, neopojeni jejím jedem, nebyli schopni. Před vším, co nazýváme krásným, se strachy třeseme. Nezáleží na tom, jak moc onu věc obdivujeme, jak hluboko nás zasáhla – cokoli, co nazýváme krásným, nás paralyzuje.

To jsem cítila, když jsem stoupala vzhůru. Připadalo mi, že zatímco má tělesná schránka postupně odumírá únavou, duševní podstata je každým krokem volnější. Stačilo mi jen jít – nevnímat, že zakopávám, nevnímat tíhu nákladu, jejž jsem nesla na zádech, nevnímat, jak se mi v ponožkách zvětšuje krvavá skvrna, nevnímat slanou pachuť na svých rtech. Krása je teror, a byla to přesně ona krása, jež mě přiměla se zastavit. Obě dolní končetiny mi v momentě pohltil ohňostroj bolesti a páteř se mi napnula jako tětiva luku, a možná to byl poslední moment mé tělesné schránky, poslední křeč, než odumřela, ale co na tom záleží, když obdivujete krásu? Do této chvíle nevím, zda jsem se cítila jako na vrcholu, nebo na dně světa. Ach hory, kéž bych! Kéž bych mohla mít, a kéž bych mohla být, a kéž bych se ještě někdy cítila tak bezpečně ve strachu! Nacházet se v údolí mezi horami, vzhlížet vzhůru, oslepena z té neměnící se křídově bílé barvy přecházející v barvu šedivou, a být omámena tou hrůznou, velkolepou krásou. Cítit se tak bezpečně a prázdně, nevnímat své tlukoucí srdce, cítit se tak volně a přemáhat touhu křičet, a nakonec brečet úlevou. Nechat se unášet.

Cítit se jako tekoucí zlato.


Laura Volšičková

G7.B

Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Aklimatizační pobyt - prima, září 2022

Aklimatizační pobyt - prima, září 2022

V článku se objeví hned několik příspěvků našich nových primánů. Jaký byl stmelovací pobyt? Co zajímavého společně zažili? Podívejme se na to jejich očima!

01.11.2022
Zdá se mi to, nebo mám kameny na zádech?

Zdá se mi to, nebo mám kameny na zádech?

„Vyrazila jsem s obrovským odhodláním a nadšením, že výstup hravě dokážu. Mám přece sportovního ducha. Tedy myslela jsem si to...” Aneta Hubáčová

04.11.2022
Studium v zahraničí aneb Být dobrý nebo nejlepší?

Studium v zahraničí aneb Být dobrý nebo nejlepší?

„V rámci kariérního poradenství na našem gymnáziu nám byla mimo jiné představena možnost studia v zahraničí. Za tým společnosti UniLink k nám zavítala konzultantka poradenského centra, která je sama absolventkou zahraniční univerzity..." Karolína Křížová

05.10.2023
Jak přežít karanténu

Jak přežít karanténu

Eliška Beranová přichází se zajímavými tipy, jak si zpříjemnit čas v karanténě.

16.06.2021