Být horalem či pohodářem?

Být horalem či pohodářem?

Před odjezdem na turistický kurz do Slovinska, jsme se museli rozhodnout, zda bychom chtěli chodit po vrcholcích hor nebo zůstat dole v údolí. Pro většinu mých spolužáků to byl těžký úkol, protože obě varianty zněly velice lákavě.

Co by obnášelo chození po vrcholcích hor a co naopak pobyt v údolí? To byla první otázka, na kterou jsme si museli odpovědět. Protože například cesta po vrcholcích hor vyžadovala kvalitní vybavení, které neměl každý, ale k pobytu v údolí byl potřeba jen pořádný stan a bylo to celkově levnější, jelikož jsme nemuseli platit za chaty v horách. Také bylo samozřejmě chození po horách fyzicky velmi náročné, takže byla potřeba výdrž a hlavně vytrvalost.

Proč bylo rozhodování tak těžké? V čem byly nabídky tak lákavé? První varianta, chození po vrcholcích hor, nás lákala svými krásnými panoramaty. Lákala nás krásná vysokohorská příroda, která je ve Slovinských horách opravdu čistá.  Velkou výhodou také bylo, že jsme se dostali daleko od kempu a měli jsme možnost poznat více míst, zatímco u druhé varianty, pobytu v údolí, jsme měli možnost poznat jen blízké okolí. Ale i to by mělo své výhody. Každé místo jsme si mohli pořádně prohlédnout a nemuseli jsme nikam spěchat. Atraktivní se tato nabídka mohla zdát pro milovníky klidu a odpočinku.  

Co jsem si vybrala? A proč? Rozhodla jsem se pro turistiku po horách, jelikož si myslím, že je to nabídka, která se objeví pouze jednou za život, a která se neodmítá. Lákala mě krásná vysokohorská příroda, krásné výhledy a stejně tak jako ostatní, chtěla jsem se překonat a postavit se svým obavám.

 


Natálie Hrabětová

G7.B

Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Jak jsem se stala akvaristou

Jak jsem se stala akvaristou

Netradiční koníček Adély Honkeové aneb Kousek vodního světa přímo v obýváku.

16.06.2021
CO KDYBY...

CO KDYBY...

„Občas tak jedu autobusem a projíždím město, kde jsem vyrůstala. Koukám z okna a pozoruji lidské životy kolem. Občas přemýšlím o tom, co by bylo, kdybych neudělala stejná životní rozhodnutí. Co by bylo, kdybych byla perfektní, kdybych odpustila všem kolem? Co by se stalo, kdybych v jedné maličké uličce mé životní metropole zvolila jinou odbočku? Co by se stalo, kdybych nepotkala ty stejné lidi? Jak by můj život vypadal, kdyby těch lidí z mého života tolik neodešlo? Jaká bych byla já?“ Karolína

04.03.2023
Oktáva A - Na Rozloučenou

Oktáva A - Na Rozloučenou

Dopis, kterým se s námi loučí oktáva A 2020/2021.

25.06.2021
Hledání hranic, aneb proč by měl každý alespoň jednou putovat po horách

Hledání hranic, aneb proč by měl každý alespoň jednou putovat po horách

"Má romantická idea o toulkách po lesních cestách, panoramatických výhledech do krajiny, ze které vystupují mohutné skály, o čerstvém horském vzduchu a upevnění přátelství se spolužáky byla poněkud naivní. První den s krosnou na zádech smetl mé představy stejně, jako voda smete suchý rákos." Eliška Pondělíčková

27.09.2022