Proč Andrzej Sapkowski nesnáší herní sérii podle předlohy vlastní knížky

Proč Andrzej Sapkowski nesnáší herní sérii podle předlohy vlastní knížky

Andzej Sapkowski, známý a uznávaný spisovatel a autor knižní série Zaklínač. CD Projekt Red, je polské herní studio, které se díky adaptacím Sapkowského knížek proslavilo. Kde je problém, že Sapkowski nesnáší tuto herní sérii a pohrdá jí?

Vše začíná v roce 1997, kdy Sapkowski prodává studiu práva na zadaptování jeho knížek. Autoři mu nabízí podíl z prodejů her, ale Sapkowski nevěřil, že by hry mohly dosáhnout nějakého úspěchu, a tak požádal pouze o 35 tisíc zlotých (asi 200 000 korun). V roce 2007 vychází hra Zaklínač, která slaví poměrně velký úspěch, a studio nabízí Sapkowskému, aby změnili smlouvu a mohl získat alespoň pár procent z her, jenže Sapkowski znovu odmítá z hlavního důvodu - kvůli své hrdosti. V roce 2011 vychází druhý díl Zaklínače a sklízí znovu poměrně velký úspěch a okolo herní série se začíná tvořit fanklub.

V té době začínají Sapkowskému hry vadit, protože na všemožných setkáních dostává otázky týkající se právě her. Autor na sjezdech hrami pohrdá, prý jeho a knihy nezviditelňují a říká, že knihy se proslavují a nepotřebují k tomu nějaké hry. Jenže přichází rok 2015 a s ním Zaklínač 3 Divoký hon, jež je považován za jednu z nejlepších her v historii. Prodeje vylétly do astronomických částek a většina herních fanoušků následně kupuje i knihy Sapkowského. Dnes už nikdo nemůže popřít, že hry pomohly knižní sérii. Díky hrám se dočkaly knihy i seriálu od Netflixu.

Tato aféra končí tím, že Sapkowski prohlašuje, že hry profitují z knížek a ne naopak, ale následně žádá přes své právníky studio o 16 milionů dolarů za práva. Je pochopitelné, že Sapkowski hrám v roce 1997 nevěřil a že následně litoval svého rozhodnutí, ale většina herní komunity má na to názor stejný, a to že se problém mohl vyřešit i jinak.


Jonáš Bradík

G4

Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Skrytá krása

Skrytá krása

„Mezi vysokými až zlověstně se tyčícími slovinskými horami se ukrývá poblíž vesnic Ukac, Ribčev Laz a Stara Fužina pravý poklad, Bohinjské jezero...” Anna Havlíková

11.11.2022
Katalogizace ročníkových prací 2015 - 2021

Katalogizace ročníkových prací 2015 - 2021

Článek Laury Volšičkové ze sexty B o návštěvě knihovny Technické univerzity v Liberci.

05.01.2022
Zdá se mi to, nebo mám kameny na zádech?

Zdá se mi to, nebo mám kameny na zádech?

„Vyrazila jsem s obrovským odhodláním a nadšením, že výstup hravě dokážu. Mám přece sportovního ducha. Tedy myslela jsem si to...” Aneta Hubáčová

04.11.2022
Den Země - úklid údolí říčky Křinice

Den Země - úklid údolí říčky Křinice

Jak probíhala brigáda na Den Země s paní učitelkou Dlouhou a panem učitelem Jasou? O zážitku z údolí říčky Křinice ve svém článku píše Milan Zavřel.

30.05.2022