Proč Andrzej Sapkowski nesnáší herní sérii podle předlohy vlastní knížky

Proč Andrzej Sapkowski nesnáší herní sérii podle předlohy vlastní knížky

Andzej Sapkowski, známý a uznávaný spisovatel a autor knižní série Zaklínač. CD Projekt Red, je polské herní studio, které se díky adaptacím Sapkowského knížek proslavilo. Kde je problém, že Sapkowski nesnáší tuto herní sérii a pohrdá jí?

Vše začíná v roce 1997, kdy Sapkowski prodává studiu práva na zadaptování jeho knížek. Autoři mu nabízí podíl z prodejů her, ale Sapkowski nevěřil, že by hry mohly dosáhnout nějakého úspěchu, a tak požádal pouze o 35 tisíc zlotých (asi 200 000 korun). V roce 2007 vychází hra Zaklínač, která slaví poměrně velký úspěch, a studio nabízí Sapkowskému, aby změnili smlouvu a mohl získat alespoň pár procent z her, jenže Sapkowski znovu odmítá z hlavního důvodu - kvůli své hrdosti. V roce 2011 vychází druhý díl Zaklínače a sklízí znovu poměrně velký úspěch a okolo herní série se začíná tvořit fanklub.

V té době začínají Sapkowskému hry vadit, protože na všemožných setkáních dostává otázky týkající se právě her. Autor na sjezdech hrami pohrdá, prý jeho a knihy nezviditelňují a říká, že knihy se proslavují a nepotřebují k tomu nějaké hry. Jenže přichází rok 2015 a s ním Zaklínač 3 Divoký hon, jež je považován za jednu z nejlepších her v historii. Prodeje vylétly do astronomických částek a většina herních fanoušků následně kupuje i knihy Sapkowského. Dnes už nikdo nemůže popřít, že hry pomohly knižní sérii. Díky hrám se dočkaly knihy i seriálu od Netflixu.

Tato aféra končí tím, že Sapkowski prohlašuje, že hry profitují z knížek a ne naopak, ale následně žádá přes své právníky studio o 16 milionů dolarů za práva. Je pochopitelné, že Sapkowski hrám v roce 1997 nevěřil a že následně litoval svého rozhodnutí, ale většina herní komunity má na to názor stejný, a to že se problém mohl vyřešit i jinak.


Jonáš Bradík

G4

Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Životopisy z Harryho Pottera část 1.-  Harry Potter

Životopisy z Harryho Pottera část 1.- Harry Potter

Užijte si sérii příběhů na pokračování o osudech z Bradavic od Danči z primy B.

10.02.2022
Katalogizace ročníkových prací 2015 - 2021

Katalogizace ročníkových prací 2015 - 2021

Článek Laury Volšičkové ze sexty B o návštěvě knihovny Technické univerzity v Liberci.

05.01.2022
Neuvěřitelná realita, aneb jak se z nás staly mistryně světa

Neuvěřitelná realita, aneb jak se z nás staly mistryně světa

Agáta Kestlerová se svém článku popisuje zážitek z Mistrovství světa v cheerleadingu 2022. Čtenářům vzkazuje: „Je to něco, o čem ani jedna z nás nesnila, a vidíte, neskutečné se stalo skutečným. Proto vám radím, jděte si za svým snem a nevzdávejte se."

18.05.2022
Pololetní vysvědčení aneb Netradiční pondělí

Pololetní vysvědčení aneb Netradiční pondělí

Jak probíhalo netradiční předávání pololetního vysvědčení 2022? Vše zajímavé se dozvíte v reportáži od Terezy Železné z kvarty.

09.02.2022