Ze života agamy vousaté

Ze života agamy vousaté

Doma mám terárium, kde chovám pouštní ještěry pocházející původem z Austrálie - agamy vousaté.  Chovám celkem dvě agamy, jedna se jmenuje Aira a druhá Harvey. Jsou to půlroční mláďata, která velmi rychle rostou. Agamy jsou vcelku společenští plazi na rozdíl od jiných druhů terarijních zvířat. Mají ale rády svůj klid a milují vyhřívat se.

Agamy vyžadují každodenní péči v podobě krmení a údržby terária. V teráriu mají úkryty, živé sukulentní rostliny, spoustu větví a 3D pozadí s výstupky, které jsou jejich nejoblíbenějším místem k vyhřívání. Vypadají jako pískovcové skály, tedy napodobují ještěrům jejich přirozené prostředí. V teráriu je nezbytností miska s vodou, i když jsou agamy pouštní zvířata. Další nezbytností jsou dvě žárovky: UVB žárovka, která pomáhá zpracovávat vápník a vitamin D a předchází tak nemocem kostí, a pak také výhřevná žárovka jako náhrada za slunce, která terárium prohřeje až na 45-50°C.

Agamy dostávají potravu denně. Jakmile zjistí, že se jde krmit, okamžitě se objeví u předního skla. S potravou dostávají mláďata vápník a dvakrát týdně vitaminy. Jsou to všežravci a musí mít tedy jak rostlinnou, tak živočišnou složku potravy.

Terárium je můj velký koníček a nabízí pohled do zajímavého světa ještěrů.

 


Adéla Honkeová

Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Biskup na hodině češtiny

Biskup na hodině češtiny

„Naši septimu A i několik dalších tříd Gymnázia Varnsdorf poctil návštěvou litoměřický biskup Mons. Jan Baxant..." Tereza Valová

01.06.2023
Jak být fit

Jak být fit

Rozhovor s Miškou, jak být každý den tělesně i duševně svěží.

26.02.2021
Feminismus

Feminismus

Komentář Dominika Marka Siebera o feminismu s jeho přínosy, klady i zápory.

12.04.2021
Svět videoher, aneb jak se dostat do vězení

Svět videoher, aneb jak se dostat do vězení

Více o světě videoher, hře War Thunder i kuriozitách, které se dějí v její komunitě, se dozvíte v tomto článku.

12.07.2022