Ze života agamy vousaté

Ze života agamy vousaté

Doma mám terárium, kde chovám pouštní ještěry pocházející původem z Austrálie - agamy vousaté.  Chovám celkem dvě agamy, jedna se jmenuje Aira a druhá Harvey. Jsou to půlroční mláďata, která velmi rychle rostou. Agamy jsou vcelku společenští plazi na rozdíl od jiných druhů terarijních zvířat. Mají ale rády svůj klid a milují vyhřívat se.

Agamy vyžadují každodenní péči v podobě krmení a údržby terária. V teráriu mají úkryty, živé sukulentní rostliny, spoustu větví a 3D pozadí s výstupky, které jsou jejich nejoblíbenějším místem k vyhřívání. Vypadají jako pískovcové skály, tedy napodobují ještěrům jejich přirozené prostředí. V teráriu je nezbytností miska s vodou, i když jsou agamy pouštní zvířata. Další nezbytností jsou dvě žárovky: UVB žárovka, která pomáhá zpracovávat vápník a vitamin D a předchází tak nemocem kostí, a pak také výhřevná žárovka jako náhrada za slunce, která terárium prohřeje až na 45-50°C.

Agamy dostávají potravu denně. Jakmile zjistí, že se jde krmit, okamžitě se objeví u předního skla. S potravou dostávají mláďata vápník a dvakrát týdně vitaminy. Jsou to všežravci a musí mít tedy jak rostlinnou, tak živočišnou složku potravy.

Terárium je můj velký koníček a nabízí pohled do zajímavého světa ještěrů.

 


Adéla Honkeová

Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Jak přežít karanténu

Jak přežít karanténu

Eliška Beranová přichází se zajímavými tipy, jak si zpříjemnit čas v karanténě.

16.06.2021
Sportovní projektový den

Sportovní projektový den

Reportáže z turistického projektového dne od našich terciánů.

17.06.2021
Pozorování lýkožrouta na projektovém dni

Pozorování lýkožrouta na projektovém dni

O zážitku z projektu "Srdcem pro park" paní učitelky Dlouhé a pana učitele Jasy napsal Milan Zavřel z kvarty.

15.02.2022
Uvař si sám aneb Pár tipů pro kuchaře

Uvař si sám aneb Pár tipů pro kuchaře

„Během distanční výuky a celé karantény se spousta lidí naučila vařit, a ač obvykle vesele vyčnívám z davu, v tomto ohledu nejsem výjimkou." Vendula Blažková

16.06.2021