SEKUNDA INFORMACÍ 6

SEKUNDA INFORMACÍ 6

Co se stalo ve škole?

V pondělí 6.11. a 13.11. jsme na biologii s paní učitelkou Dlouhou byli venku. To první pondělí jsme určovali listnaté stromy a to druhé jsme určovali stáří stromů podle obvodu. Většina z nás určovala i památný strom před školou (liliovník tulipánokvětý) a zjistili jsme, že je starý okolo 100 let. O odpoledce v úterý 7.11. s paní učitelkou Dlouhou jsme měli program o orientaci v mapě a krajině. O týden později jsme měli TH s paní učitelkou Loubkovou, a to jsme pro změnu hráli sportovní hry. V úterý byli naši flórbalisté reprezentovat školu v okresních přeborech šestých a sedmých tříd. Celá škola se těší na 24hodinový maraton ve stolním tenise a den otevřených dveří, a proto jsou přípravy v plném proudu.

Matěj Navara

Co se děje ve světě?

Nejvyšší evropská sopka Etna, jež se po krátké pauze opět probudila k životu, vyvrhuje žhavou lávu do nebývalé výšky a obce na jejím východním svahu jsou pokryté vrstvou sopečného popela. Lidé v okolí jsou zatím zaměstnaní hlavně uklízením prachu a také pozorují působivé divadlo, které sopka nabízí.

17. listopad aneb Proč jsme byli v pátek doma?

Datum 17. listopadu se v Česku vztahuje ke dvěma historickým událostem. V roce 1939 došlo k uzavření českých vysokých škol a v roce 1989 začala sametové revoluce. Dne 17. listopadu 1989 se konala povolená demonstrace k padesátému výročí uzavření českých vysokých škol. Po jejím oficiálním ukončení se velká část demonstrantů vydala na pochod do centra města, aby projevili nesouhlas s tehdejším komunistickým režimem.

Policie demonstranty postupně obklíčila na Národní třídě a surově je zbila, což odstartovalo tzv. sametovou revoluci, která vedla k pádu komunistického režimu. Sametovou revolucí je toto období nazýváno proto, že kromě událostí právě ze 17. listopadu nebyla revoluce provázena násilím a během změny režimu nikdo nezemřel.

Počasí:

Soutěž:

Pro Skrblíka potřebuješ najít nejméně 10 slov.

Jestli se vejdeš do „Top trojky“ dostaneš Skrblíka.

křížovka

Děkujeme za přečtení :). Šéfredaktorka Barbora Hrozová a redaktor Matěj Navara.

Tisk – Petruška Malíková.

Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Rozhovor s Kájou Křížovou nejen o historické soutěži EUSTORY

Rozhovor s Kájou Křížovou nejen o historické soutěži EUSTORY

Z historické soutěže EUSTORY konané na naší škole vítězně vyšla Kája Křížová z naší oktávy. Nejdříve téma své práce představila v krátkém podcastu, poté postoupila do dalšího kola a nakonec se úspěšně dostala do finálního kola. Jak ji napadlo se do této soutěže přihlásit? Měla ze své výhry radost? A jak vzpomíná na svá primánská léta? To vše a jiné nám prozradí v dnešním rozhovoru.

13.10.2023
Zdá se mi to, nebo mám kameny na zádech?

Zdá se mi to, nebo mám kameny na zádech?

„Vyrazila jsem s obrovským odhodláním a nadšením, že výstup hravě dokážu. Mám přece sportovního ducha. Tedy myslela jsem si to...” Aneta Hubáčová

04.11.2022
Úprava a výstavba trailů

Úprava a výstavba trailů

Dobré traily pro horská kola můžou vzniknout bez problému hned za domem. Potřeba je nejen zahradní nářadí, ale i bikerský smysl. Martin Paur v článku píše o svých "domovských trailech".

16.06.2021
Dopis z hor na rozloučenou

Dopis z hor na rozloučenou

„Má drahá sestřičko, píšu ti možná svůj poslední dopis...” Karolína Rambousková

02.11.2022