Hledání hranic, aneb proč by měl každý alespoň jednou putovat po horách

Hledání hranic, aneb proč by měl každý alespoň jednou putovat po horách

Má romantická idea o toulkách po lesních cestách, panoramatických výhledech do krajiny, ze které vystupují mohutné skály, o čerstvém horském vzduchu a upevnění přátelství se spolužáky byla poněkud naivní. První den s krosnou na zádech smetl mé představy stejně, jako voda smete suchý rákos.

Nekonečné stoupání, šplhání po kovových hřebech ve skále a k zemi stahující krosna. Ale šplhala jsem dál, vystoupala každý jediný metr, a skoro na pokraji svých sil s docházející vodou jsem se občas zahleděla do dálky, lapaje po dechu. Odměnou mi bylo útočiště s postelí na horské chatě, které sice nenabízelo ani špetku soukromí nebo teplou sprchu, ale spánek s vědomím, že na mně nebude pršet.

Druhý den, při nekonečně zdajícím se pochodu, jednu chvíli v dešti, kráčeli jsme po hřebenech a svazích. Člověk měl spoustu času na přemýšlení. Já jsem hledala síly a odvahu na to, abych mohla jít dál. Vzdala bych to dávno na začátku, kdybych měla možnost.

Cesty se mi zdály nekonečné, každý jednotlivý sval mě bolel, a v  den třetí, kdy jsme scházeli z druhé horské chaty dolů a mířili do kempu, jsem našla své dno. Každý krok nesnesitelně bolel, každá kapka deště, jakoby se mi vysmívala.

S odstupem, když teď myslím na to, jak jsem se rozplakala ve sprše v kempu, když na mě po třech dnech pochodování v horách začala téct studená voda, vidím věci jinak. Kdyby se mě někdo zeptal, co člověka utvrdí a posílí, odpovím mu, hory. Posílí vás něco nového. Překonat se a posunout hranice. Dělat dokola ty samé a známé věci, které jsou pohodlné, vás nechává stát na místě. Myslím si, že každý by měl s krosnou vyrazit do hor, a věřím, že taková zkušenost člověka činí silnějším, na těle i duši.

Proč je to důležité, zažívat nové věci? Proč bychom se měli vystavovat situacím, kde nám dochází síly? Odpověď je taková, že nemusíme. Ale že ke každému dobrému životu a silnému člověku takové věci patří. Překonáváním překážek rosteme a pro mě byl každý další krok po suťovém svahu malým vítězstvím. Pochod v horách jistě není pro každého, zvážit musíme fyzickou i psychickou zdatnost a tělesné předpoklady. Ale každý, kdo může a má možnost, měl by říct ano. Nejen horám, nechť jsou hory metaforou pro nová dobrodružství a výzvy. Protože není krásnějšího pocitu než vítězství sama nad sebou. Řekla bych, že zvládnutou výzvou člověk sám sebe naplní jistotou a sílou. A také své přátele poznáte nejlépe ve chvíli, kdy dochází voda.

Hned po dokončení třídenního putování jsem se zabývala myšlenkou, jak je lidské tělo neuvěřitelné. Protože můžete a máte dostatek sil, i když si to nemyslíte. Proto pro mě hory byly velkým důkazem, že limity a hranice máme pouze v hlavě.

Každého, kdo pociťuje přemíru stresu, shon a nedostatek vůle, poslala bych do hor. Ať se jimi toulá a bloudí po nich do posledního dechu a věří, že v nich najde sílu. Každého, koho těší velké úspěchy a stává se pyšným, odkázala bych na hory. Nechť se zastaví na vrcholu a hledí do dálky, které vládnou mohutné a staré masivy, ať v pohledu na ně najde pokoru a připadá si malý. Protože hory smetou pýchu i pokřivené hodnoty, ukojí zvědavost a utěší smutek a dají vám podivný pocit smíření a útěchy, se světem i se sebou samým.


Eliška Pondělíčková

G7.A

Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Spaní ve škole - kvarta, červen 2022

Spaní ve škole - kvarta, červen 2022

Co všechno zažili kvartáni při červnovém přespávání ve škole? Téměř vše nám ve svém článku prozradí Klára Weberová.

12.07.2022
Expedice jak na severní pól

Expedice jak na severní pól

Je známo, že během studia na gymnáziu ve Varnsdorfu vás čekají mnohá dobrodružství, na která jen tak nezapomenete. Jedním z nich je sportovně turistický kurz ve Slovinsku, který letošní rok naše třída úspěšně absolvovala.

21.11.2023
Na dřeň

Na dřeň

„Dovolte, abych vám tímto článkem představila pořad Na dřeň, který tvoří mladí přemýšlející lidé pro zvídavé publikum." Karolína Křížová

18.05.2022
Výlet do zoo s Primou A

Výlet do zoo s Primou A

Anička Menšíková ve svém článku vzpomíná na školní výlet v primě. Paní učitelka totiž vzala třídu na safari ve Dvoře Králové a zprostředkovala tak všem nezapomenutelný zážitek.

15.09.2022