DofE

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu - The Duke of Edinburgh's International Award (DofE)

Gymnázium Varnsdorf je místním centrem tohoto programu.

Koordinátor na škole: Mgr. Stanislav Hocko

 

Proškolení vyučující (základní školení programu pro vedoucí, expediční školení pro školitele a hodnotiilele expedic): Mgr. Stanislav Hocko, Mgr. Marek Jasa, Mgr. Milan Hrabal, Bc. Nikola Hendrichová, Mgr. František Paulus

 

Program byl přestaven na konci minulého roku v aule školy žákům, kteří věkově programu odpovídají. Aktuálně máme přibližně 30 zájemců o program v různých úrovních a na léto 2019 připravujeme první nácvičné a ostré expedice. V prvním patře budovy je pro zájemce informační nástěnka s materiály a kontakty na vyučující a koordinátora programu.

A co vůbec to DofE je?

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je celosvětové ocenění pro lidi ve věku od 14 do 24 let (v ČR je možné již od 13 let), které je motivuje a podporuje v jejich osobním rozvoji. Mladí lidé se do programu zapojují dobrovolně prostřednictvím certifikovaných místních center programu DofE po celé České republice (ZŠ, SŠ, DD, DDM, SVČ, VŠ a NGO) a stanovují si cíle v pěti oblastech - talentu, sportu, dobrovolnictví, expedici a ve zlaté úrovni také v akci s pobytem. S pomocí dospělého mentora poté usilují o splnění svých určených cílů. Účastníci mohou získat při splnění programu mezinárodně uznávaný certifikát DofE – bronzový (6 měsíců plnění), stříbrný (12 měsíců plnění) a zlatý (18 měsíců plnění).

Vznik a fungování DofE

DofE bylo založeno britskou královskou rodinou v roce 1956 a těší se vysoké mezinárodní prestiži. U nás funguje např. pod záštitou MŠMT ČR, MZV ČR nebo Britské ambasády a je podporován významnými osobnostmi v ČR  (např. Jakub Vágner, Dan Přibáň, Marek Eben, Lejla Abbasová).  Program  je uznáván mezinárodními školami, zahraničními univerzitami i zaměstnavateli jako známka kvality uchazečů.

DofE v ČR řečí čísel

Po celém světě se do DofE zapojuje každoročně přes milion mladých lidí. V současnosti v rámci ČR program plní přes 2000 účastníků ve 140 vzdělávacích institucích a v jejich aktivitách je podporuje na 430 vedoucích DofE. Certifikát DofE letos obdrželo již více než 600 studentů.

Zdroj: https://www.dofe.cz/cz/pro-media/